Październik w ogrodzie

08-10-2023

Tak pięknego października nie pamiętają najstarsi górale ;-) Nie wiadomo czy to jeszcze lato, czy już jesień... choć patrząc na drzewa widać, że to jednak jesień. Złota Polska Jesień w pełnej krasie. Jadąc przez małe miejscowości i wioski, szczególnie alejami kasztanowców, widać też inne potwierdzenie nadejścia jesieni - ludzi zbierających leżące dookoła drzew kasztany. Taka jesień oszałamia nas fetą kolorów - żółty, czerwony, brązowy ale i zielony... Nie dajmy się jednak ponieś jesiennej melancholii - październik to również czas na prace w ogrodzie i przygotowanie roślin do nadchodzącej zimy.

pilax.pl - blog - Październik w ogrodzie

Naszym oczkiem w głowie są piękne trawniki. Również Wasze, doskonale utrzymane dzięki Waszej pracy ale i doskonałym narzędziom marki STIHL. Październik to czas, gdy po raz ostatni kosimy trawnik, już nie tak krótko jak robiliśmy to wiosną czy latem. Pamiętamy jak zawsze o jego nawodnieniu, choć tu często wyręczy nas jesienny deszcz, co zresztą dla roślin jest najlepszym nawilżeniem. Jeśli prognozy mówią o dłuższych brakach opadów, możemy jedynie delikatnie zrosić skoszoną trawę, choć zdecydowanie lepiej poczekać na deszcz.

pilax.pl - blog - Październik w ogrodzie

Szczególnie po koszeniu, ale też przez cały okres opadania liści, zbieramy je i dorzucamy do naszego kompostownika lub usuwamy wraz z zielonymi odpadami. Pilnujemy, aby liście, gałązki, czy jakiekolwiek inne resztki roślin nie zostawały. Było nie było to już jesień a to okres, w którym resztki roślin gniją wyjątkowo szybko. Niemniej, warto te resztki wykorzystać i stworzyć z nich nawóz, na kolejny sezon. Najlepszy - bez chemii, ekologiczny i naturalny. W dodatku totalnie za darmo :-)

pilax.pl - blog - Październik w ogrodzie

Po ostatnim koszeniu warto odpowiednio zadbać o kosiarkę - porządnie ją wyczyścić i najlepiej zawieź ją do serwisu na sezonowy przegląd i konserwację. Po przeglądzie, w przypadku kosiarek spalinowych, wypalamy resztę paliwa, sprawdzamy czy wszystko jest czyste i poprawnie zakonserwowane. Jeśli tak, możemy już naszą kosiarkę przygotować do zimowania - w pomieszczeniu suchym, wolnym od wilgoci. Prawidłowo serwisowana i konserwowana, odwdzięczy się nam pracą przez lata i zawsze pięknym, zielonym kobiercem :-)

pilax.pl - blog - Październik w ogrodzie

Okres jesienny to czas, gdy warto przeprowadzić aerację podłoża, szczególnie gdy jest mocno zbite i twarde, utrudniając tym samym dostęp powietrza do korzeni. Najlepsze do tego będą aeratory firmy STIHL - ergonomiczne i proste w obsłudze, niezawodne, dzięki którym napowietrzenie gleby wykonamy szybko i sprawnie. Możemy również wykorzystać ręczne narzędzia do aeracji, choć wymagać to będzie sporo większego wysiłku i dłuższej pracy.

pilax.pl - blog - Październik w ogrodzie

Nasz zielony kobierzec bywa upiększony oczkiem wodnym. O nim również nie zapominamy - usuwamy wszystkie pływające w nim, opadnięte z drzew liście, ale też zgniłe i suche rośliny wodne, szczególnie ich liście. Robimy przegląd pompy i filtrów a następnie przenosimy w suche miejsce, np. garaż czy domek narzędziowy, gdzie wraz z kosiarką i innymi narzędziami spędzą zimę w oczekiwaniu na nowy sezon. Również rośliny, które ze względu na wrażliwość na temperaturę mogą nie przetrwać zimy na dworze, przenosimy do domu, np. do akwarium. W razie potrzeby oczyszczamy dno oczka.

pilax.pl - blog - Październik w ogrodzie

Do domu zaczynamy też przenosić nasze rośliny, które przez cały sezon ozdabiały nasz balkon czy taras, sprawiając, że każdej spotkanie z przyjaciółmi czy grill z rodziną, był wydarzeniem wyjątkowym, nie tylko kulinarnie. W tym okresie przestajemy nawozić rośliny doniczkowe oraz kończymy z podlewaniem kaktusów czy sukulentów, tak aby przygotować je do okresu spowolnionej wegetacji.

pilax.pl - blog - Październik w ogrodzie

Jeśli uprawiamy warzywa lub owoce musimy zadbać i o nie. Segregujemy rośliny które przeznaczymy na kompost od tych, które będą nadal owocować w kolejnych latach. Warzywa takie jak pory, dynie, kapustę czy kabaczek zbieramy na przetwory lub do spożycia na bieżąco. Tak samo postępujemy późnymi odmianami owoców, np. z jabłkami czy śliwkami. Grządki warzywne odchwaszczamy a puste dodatkowo przekopujemy, sprawdzając jednocześnie czy w ziemi nie zalęgły się szkodniki.

pilax.pl - blog - Październik w ogrodzie

Puste grządki nawozimy kompostem. W razie potrzeby wapniujemy podłoże. Jeśli mamy warzywa korzeniowe, wykopujemy je. To dobry okres na sadzenie krzewów i drzew, które wcześniej uprawiane były w pojemnikach. Jak zawsze po posadzeniu dokładamy ziemi ogrodniczej, trochę nawozu oraz obficie podlewamy, aby przyspieszyć ukorzenienie roślin w glebie. Jeśli posadziliśmy rośliny wysokie i wiotkie, wzmacniamy je, podpierając palikami.

pilax.pl - blog - Październik w ogrodzie

Podobnie z roślinami ozdobnymi. W październiku, możemy również sadzić krzewy i drzewa ozdobne. Przy zakupie zwracamy uwagę, aby te rośliny były w okresie spoczynku, bez np. rozwijających się pąków, nie może kwitnąć czy posiadać rozwinięte liście. Najlepiej posadzić je zaraz po powrocie z nimi do domu. Możemy również teraz sadzić rośliny wieloletnie, które wcześniej uprawiane były w donicach.

pilax.pl - blog - Październik w ogrodzie

To dobry czas na sadzenie cebuli roślin, które zakwitają na wiosnę, jak np. tulipany, narcyzy czy hiacynty lub krokusy. Pamiętamy przy tym, aby zabezpieczyć je przed gryzoniami, najlepiej sadząc w osłonie siatkowej lub ażurowej donicy, na głębokości co najmniej trzykrotnej wysokości rośliny. Kupując rośliny ozdobne warto dobrać je do tych, które już mamy posadzone, tak aby pasowały do całości.

pilax.pl - blog - Październik w ogrodzie

Gdy nadejdą zimniejsze dni i pierwsze mroźne noce, powinniśmy zająć się bylinami nie zimującymi. Wykopujemy je i przenosimy do donic czy pojemników przechowywanych zimą w odpowiednich warunkach, z dostęp światła i dodatnią temperaturą, choć nie koniecznie w domu. Chyba, że nie mamy innej możliwości.

pilax.pl - blog - Październik w ogrodzie

W październiku możemy zrealizować nasze plany zmian w zasadzeniach drzew czy krzewów. Tak jak przy sadzeniu nowo kupionych czy przesadzanych z donicy, musimy podłożyć dołek ziemią a po posadzeniu dosypać nawozu i obficie podlać, aby ułatwić roślinom ukorzenienie w nowym miejscu. Możemy także w tym miesiącu wysiewać nasiona kwiatów odpornych na mrozy, jednorocznych.

pilax.pl - blog - Październik w ogrodzie

Tam gdzie jest taka potrzeba uzupełniamy ściółkę - pod krzewami, drzewami, na rabatach czy przy żywopłotach. Możemy również dodać kory sosnowej, kompostu i trocin, wzbogacając glebę w niezbędne roślinom dodatki. Jednocześnie taka warstwa chroni dodatkowo korzenie przed mrozem, hamuje rozwój chwastów i dba o utrzymanie właściwego poziomu wilgotności gleby.

pilax.pl - blog - Październik w ogrodzie

Przygotowujemy nie używane zimą narzędzia ręczne i doniczki do zimowania. Dokładnie je czyścimy, suszymy, jeśli wykryjemy braki w narzędziach - usuwamy je i naprawiamy lub wymieniamy. Dobrzej jest części metalowe zakonserwować smarem lub olejem maszynowym. Przede wszystkim jednak pozbywamy się z nich wszystkich organicznych resztek, aby uniknąć powstawania grzybów i zarażania nimi roślin w nowym sezonie.

Jak widzimy, pomimo piękna przyrody, pracy w ogrodzie nam nie zabraknie. Ale przecież to czysta przyjemność, a piękny ogród jest jej ukoronowaniem i nagrodą.