Stihl to obecnie potentat w branży pilarek na całym świecie, producent szerokiej gamy sprzętu ogrodowego w tym kosiarek, podkaszarek, kos, nożyc do żywopłotów, dmuchaw, odkurzaczy przemysłowych, przecinarek do betonu i wielu innych znanych i wysoko cenionych produktów.
Firma posiada 32 spółki handlowe i marketingowe zarówno w Niemczech, jak i poza jego granicami. Wszystkie jednak są w 100% własnością rodziny Stihl - od początku istnienia firmy do dnia dzisiejszego. Uważa się to za jeden z filarów sukcesu firmy jak i doskonałej jakości jej produktów. Firma całą swoją energię skupia bowiem na ciągłym rozwoju i ulepszaniu produktów, a nie podbijaniu zysku akcjonariuszy.
Założyciel firmy, Andreas Stihl urodził się w 1896 r. w Zurychu w Szwajcarii. W okresie gimnazjalnym wyjechał do krewnych do Niemiec, gdzie ukończył gimnazjum i liceum a następnie mechanikę na politechnice w Eisenach. Studia kończył niejako „na raty” - bowiem w latach 1915-1917 służył w niemieckiej armii podczas I Wojny Światowej. Wielokrotnie ranny, niepełnosprawną ręką i ramieniem, został zwolniony ze służby i ukończył uczelnię.
Pierwsza jego praca była związana z handlem - sprzedawał elementy kotłów parowych, głównie do tartaków. Zarówno tam jak i w kolejnym krótkim epizodzie z własnym biurem inżynieryjnym znalazł pomysł na nowy biznes: widział jak wiele pracy i czasu zajmuje drwalom ścinanie i transportowanie ciężkich drzew do tartaku, a że potrzeba matką wynalazków... wpadł na pomysł jak można ułatwić pracę drwali.
Jego pomysł polegał na możliwości cięcia wielkich drzew na mniejsze kawałki na miejscu, w lesie, a następnie transportowanie lżejszych i mniejszych elementów do tartaku. Do tego potrzebna była jednak piła, którą można zarówno łatwo dostarczyć na miejsce pracy jak i równie łatwo obsługiwać. Był rok 1926, a Andreas Stihl miał gotową pierwszą na świecie elektryczną piłę łańcuchową, o mocy 4 KM i wadze 48 kg. Aby ją obsługiwać potrzeba było 2 osób. Zamówienia posypały się praktycznie od ręki.
Wkrótce - istniejąca już firma Stihl, zaprojektowała mocniejszą, spalinową wersję „maszyny do obalania drzew” jak wówczas nazywano jego pilarkę. Stihl sukcesywnie zwiększał ilość elementów produkowanych przez swoją firmę, uniezależniając się od dostawców i problemów z dostępnością części. Kolejnym etapem rozwoju, była ekspansja na rynki innych krajów. Najpierw była to Rosja (1931 r.) a siedem lat później USA i Kanada.
Okres drugiej wojny światowej przystopował rozwój firmy. Zarówno braki pracowników powoływanych do wojska, późniejsze naloty i bombardowania alianckie i zniszczenie głównej fabryki Stihla, ale również aresztowanie właściciela w 1945 r. przez aliantów (Stihl od 1933 r. był członkiem NSDAP) przyczyniły się do wstrzymania produkcji. Po 3 latach więzienia Andreas Stihl wrócił i skupił się całkowicie na odbudowie i rozwoju przedsiębiorstwa.
Od lat 50-tych XX wieku nastąpiła wręcz eksplozja innowacyjnych produktów Stihla. Wprowadził on do obrotu pierwszą na świecie piłę obsługiwaną przez jedną osobę, która stała się wzorem dla innych tego typu pilarek. W 1959 r. modelem Contra - pierwszą pilarką łańcuchową bez przekładni, ustanowił nową jakość, przy czym był praktycznie na rynku bez konkurencji dla Contry. Ważąca 12 kg o mocy 6KM, była najlżejszą a zarazem najmocniejszą pilarką. A to nie wszystko - poprawiono w niej układ smarowania, wzmocniono prowadnicę i dodano nowe tłumiki.
Jak pisaliśmy na początku Stihl to firma rodzinna. W 1959 r. do biznesu dołącza córka Andreasa - Eva Mayr-Stihl, która zajęła się marketingiem i zdobywaniem finansowania na rozwój firmy, z sukcesem przeprowadzając ekspansję na ponad 130 światowych rynków. Na początku lat 60-tych ubiegłego wieku do firmy dołączył również syn - Hans Peter Stihl. Rodzinna firma stawiała sobie za cel być nr 1 w branży, co pociągało za sobą jeszcze większą innowacyjność, jakość i niezawodność produktów spod logo Stihl.
Rok 1969 to czas, kiedy bramy fabryki opuszcza milionowa pilarka, a w 1971 r. firma Stihl zostaje oficjalnie uznana światowym gigantem w produkcji pilarek. Wprowadzone zostaje nowe - używane do dziś - logo Stihl, oraz kolejne innowacje: hamulec quick stop i blokadę dźwigni gazu, przez co narzędzia oprócz intuicyjnej obsługi, zyskują również na bezpieczeństwie.
W 1992 roku firma Stihl przejmuje austriacką firmę Viking, produkującą urządzenia ogrodowe oraz w 2008 r. producenta gaźników firmę Zama. W 2006 roku otwiera zakład montażowy w Chinach. Andreas Stihl zmarł 14 stycznia 1973 r, a po nim do 30 czerwca 2012 roku funkcję prezesa w Kolegium Doradczym oraz w Radzie Nadzorczej pełnił jego syn Hans Peter Stihl, którego następcą został, pełniący te funkcje do dziś wnuk Andreasa a syn Hansa Petera - Nikolas Stihl. Bez zmian do dziś pozostała wyjątkowa funkcjonalność, wysoka jakość i niezawodność produktów oferowanych przez firmę Stihl.