Myśląc o naszym domu, często nasuwa nam się skojarzenie z ogrodem wokół niego. Ale o ile w przypadku domu, szczególnie tego, który zamierzamy budować, szukamy i przygotowujemy jego projekt, o tyle w przypadku ogrodu nie zawsze o projekcie myślimy. Lub plan jego założenia odkładamy na później, na czas po wybudowaniu domu.
Jednak jeśli tylko możemy (przede wszystkim ze względu na koszty) to warto zaplanować powstanie i wygląd ogrodu, już na etapie projektu domu. Dlaczego? Przyczyn, dla których warto to zrobić jest kilka. Po pierwsze dobre rozplanowanie samego ogrodu, dopasowanie go zarówno do projektu domu, ale i otoczenia, wyglądu działki, ukształtowania terenu itp.
Po drugie - warto dobrze rozplanować to czego nie widać, a co równie ważne jak w przypadku domu - instalacje elektryczną i wodną. Ta pierwsza zapewni nam zasilanie do np. bramy, oświetlenia ogrodowego czy też światło i prąd w drewutni czy domku na narzędzia. Ale i być może dojście do zasilania dla narzędzi mechanicznych, niezbędnych potem przy bieżącej pielęgnacji ogrodu.
Przy doborze urządzeń elektrycznych pamiętajmy o zastosowaniu ich wariantów zewnętrznych, odpornych na warunki pogodowe, w tym deszcz. Instalacja wodna to z kolei odpowiednie nawadnianie naszej zieleni, ważne zawsze, a już szczególnie przy planach automatycznego podlewania. Pamiętajmy, że wszelkie instalacje muszą być umieszczone w ziemi na odpowiedniej głębokości, aby chronić je zarówno przez przypadkowym uszkodzeniem mechanicznym jak i warunkami pogodowymi.
Jeśli planujemy oczko wodne w naszym ogrodzie lub np. studnię głębinową, to na tym etapie również warto o tym pomyśleć, tak aby prace ziemne zakończyć zarówno w ogrodzie jak i przy budowie domu w tym samym czasie. Projektując teren zielony warto przemyśleć ustawienie roślin, ich wysokość i kolorystykę.
Przy projektowaniu starajmy się tak dobrać rośliny, aby mieć kwitnące w różnych porach roku, unikając tym samym eksplozji wzrostu w jednym okresie, kosztem stonowanie w pozostałych. Warto również dobrze rozplanować ilość roślin, tak aby zapewnić im odpowiednie dojście do słońca, wody i nie powodować zbędnego tłoku.
Pamiętajmy również, iż inaczej planujemy dużą przestrzeń, a inaczej małą. W dużej, sadzimy rośliny grupami, aby zachować przestrzeń i uniknąć wrażenia chaosu. W mniejszej, dbamy o detale i szczegóły, które będą tworzyć klimat i nadawać indywidualności naszemu ogrodowi. Staramy się również nie przesadzać z kolorystyką roślin, pamiętając, że nie tylko kwiaty, ale również liście, trawa czy gałęzie mają swoje kolory i odcienie.
Na pewno ważnym elementem ogrodu będą ścieżki, pięknie wijące się wśród naszej zieleni. Olbrzymi wybór kształtów, wielkości i kolorów kostek brukowych, kamieni, płytek chodnikowych, ozdobnych betonowych wylewek, formowanych w pnie drzew, stopy, kwiaty itp, daje nam spore pole do popisu. Bądźmy jednak wstrzemięźliwi i starajmy się zachować jedną koncepcję, zarówno co do kształtu jak i wybranej kolorystyki.
Łatwo bowiem przesadzić z fetą barw, a zmiany w już istniejącym ogrodzie są zarówno bardziej wymagające jak i bardziej kosztowne. Zatem i w doborze barw umiar jest wskazany. Zawsze bowiem łatwiej coś dodać, dołożyć, niż usunąć.
Istotnym elementem naszego ogrodu będzie również tzw. mała architektura ogrodowa. Tworzą ją zarówno rośliny, żywopłoty, przycięta krzewy i drzewa, ale też i drewniane budowle: pergole, donice, ławki, huśtawka, hamak, drewniany taras, zadaszony wigwam do przyjęć w ogrodzie czy domek na narzędzia jak i drewutnia, ze schnącym w niej drewnem opałowym na zimę.
Tak jak i przy projekcie domu, tak i w projekcie ogrodu, szczególnie, gdy nie mamy na niego pomysłu, lub - co równie prawdopodobne - czasu, warto skorzystać z porady i pomocy fachowców, profesjonalnie zajmujących się projektowaniem, zakładaniem a często i pielęgnacją ogrodów. Bez trudu znajdziemy ich w internecie, tak samo jak sprawdzimy ich projekty i opinie o nich.
Korzystając z pomocy fachowców unikniemy błędów, jakie z pewnością zdarzą się, jeśli projektujemy ogród po raz pierwszy, tym bardziej, jeśli poza pragnieniem jego posiadania, do tej pory nie za bardzo mieliśmy czas i okazję poznać więcej o jego uprawie i pielęgnacji.
Możemy wtedy skupić się na naszych oczekiwaniach, jednocześnie unikając często kosztownych wpadek, szczególnie takich po latach, gdy małe z początku rośliny, nagle rozrosną się, zabierając przestrzeń, czy też będą kłopotliwe w pielęgnacji i uprawie.
Oczywiście własny projekt i wykonanie ogrodu niesie za sobą niesamowitą frajdę i dumę z jego stworzenia, i nikomu nie odradzamy takiego kroku :-) Warto jednak dobrze do niego się przygotować, poczytać, popytać osoby bardziej doświadczone, tak aby cieszyć się potem z uroków ogrodu, a nie rozpamiętywać drobne porażki...